Druk cyfrowy – zalety i wady

Druk cyfrowy – zalety i wady

Tym, co odróżnia cyfrowy druk książek i czasopism od techniki tradycyjnej, jest sposób zapisu tekstu. Ma on formę danych komputerowych, które są bezpośrednio przenoszone na papier (z pominięciem formy drukarskiej). Jest to technika nieco droższa od offsetu, ale często lepsza pod względem jakościowym. Z tego powodu, druk cyfrowy stosuje się przede wszystkim przy niskich nakładach.

Najpopularniejszym sposobem drukowania cyfrowego jest metoda elektrofotografii. Specjalny laser naświetla elektrostatycznie naładowany cylinder tworząc w ten sposób pożądany obraz. Jego wywołanie następuje poprzez przeniesienie proszku z cylindra na podłoże (najczęściej papier), a następnie wtopienie go przy wykorzystaniu wysokiej temperatury.

Plusy i minusy

Największą zaletą druku cyfrowego, sprawiającą, że jest coraz bardziej popularny, jest możliwość realizacji każdego zlecenia niemal natychmiast. Powodem jest pominięcie formy drukarskiej, dzięki czemu przygotowanie materiału do druku jest bardzo krótkie i stosunkowo tanie (przy małych nakładach). Szybko uzyskujemy pierwszą odbitkę, która od razu stanowi odbitkę nakładową. Bardzo przydatna jest możliwość personalizacji każdego pojedynczego wydruku, co, w przypadku offsetu, byłoby niewykonalne.

Za największą wadę uznaje się koszt druku cyfrowego, który sprawia, że metoda ta staje się nieopłacalna przy dużych nakładach.

Podsumowanie

Druk cyfrowy znajduje swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie opłaca się skorzystać z offsetu. Przykładem są drukowane w małych nakładach materiały konferencyjne, reklamowe i biznesowe, raporty, ulotki, zaproszenia. Możliwość personalizacji każdego wydruku stanowi ogromny atut dodatkowy.